Šta su Etarska ulja i koliko doprinose našem zdravlju.

Kad kažemo etarska ulja pomislimo odmah na neki lep miris, a nije ni čudo, jer etarska ulja pre svega probude čulo mirisa. Kada dođemo u dodir sa etarskim uljem prvo ga pomirišemo, miris je veoma bitan, privlači i odmah znamo da li nam se dopada ili ne. Asocira nas i na neki parfem koji koristimo ili smo nekad koristili, naravno u zavisnosti od biljke iz koje je dobijeno. Kolekcija etarskih ulja svakom domu je dobrodošla, za osveženje, u medicinske svrhe, kao dodatak jelima…

Šta su etarska ulja?

Etarska ulja su proizvodi biljnih ćelija, veoma jakog mirisa. Obrazuju se u svim delovima biljke, naravno nisu raspoređeni jednako, a najviše ulja se dobija iz lista i korena. Stvaraju se destilacijom uz pomoć vodene pare ili presovanjem kore kada je u pitanju citrusno voće. Za razliku od masnih ulja, etarska ulja brzo ispravaju i ne ostavljaju mrlje na papiru. Etarska ulja su mešavine lako isparljivih jedinjenja kao što su alkohol, ugljovodonik, keton, kiselina, aromatične prirode. Sam naziv etarska ulja dobila su zbog prisustva aromatičnog mirisa i konzistenciji u vidu ulja.

Kako i koliko etarska ulja doprinose našem zdravlju?

Upotreba biljnih preprata u medicinske svrhe, kozmetičke kao i dodatak jelima živi koliko i čovečanstvo. Prioritet je lečenje na biljnoj bazi i gotovo svi se pridržavaju toga, pre ćemo započeti lečenje, recimo prehlade, unošenjem biljih čajeva ili inhalacijom sa dodatkom etarskog ulja neke biljke, nego što ćemo posetiti dom zdravlja. U neku ruku to je odlično, ali u zavisnosti od čega bolujemo i kako se osećamo treba da znamo da li je dovoljna upotreba samo etarskog ulja ili biljnog čaja kako bi nam bilo bolje…

Poznato je da su etarska ulja odlična za opuštanje, nekoliko kapi u toplu kupku je odlična metoda za opuštanje misli, mišića i celog tela. Osim za opuštanje etarska ulja se koriste za negu kože, lečenje akni, gljivica, prevenciju kod celulita i strija. Da napomenemo da mnoga etarska ulja deluju kao antimikrobni agensi.

Zašto aromaterapija dobija sve više na značaju? Tajna je u tome što je naše čulo mirisa usko povezano sa delom ljudskog mozga koji kontroliše emocije i pamćenje.

Upotreba etarskih ulja

  • Masaža - etarska ulja se uglavnom koriste za masažu, ne samo zbog lepog mirisa već efikasno pomažu u zavisnosti od problema. Koriste se za mehaničke masaže, koje oslobađaju izumrle ćelije sa površinskog sloja kože, koje nastaju od prašine i znoja. Kod refleksnih masaža etarska ulja pomažu kod rada unutrašnjih organa, proširenje krvnih sudova, ishrana ćelija.
  • Ispiranje usta i grla - etarska ulja rastvorena u vodi koriste se i za ispiranje usta i grla, time se smanjuju upale desni, usta i grla. Nekoliko kapi je dovoljno da rastvorite u vodi, promućkate u ustima i redovno korišćenje se preporučuje svima sem deci mlađoj od 6 godina.
  • Komprese i oblozi - upotreba etarskih ulja na ovaj način veoma pomaže kad su bolovi određenog dela tela u pitanju. U jednu posudu sipajte vodu i u nju dodajte 3% eteričnog ulja, potopite kompresu, blago iscedite i stavite na bolno mesto, ostavite da deluje nekoliko minuta, princip možete ponavljati više puta u zavisnosti od bola.
  • Kupka sa etarskim uljem - postoji nekoliko vrsta kupke sa etarskim uljem, sve zavisi šta želite da postignete. Veoma topla kupka sa dodatkom etarskog ulja je odlična za pojačavanje znojnih žlezda i veoma pomažu u periodu prehlade i gripa. Opuštajuća kupka sa dodatkom etarskog ulja pomažu kod napetosti i u stresnom periodu, opušta, smiruje i pozitivno deluje na organizam i raspoloženje.
  • Inhalacija - metoda koja je veoma korisna kada su respiratorni problemi u pitanju. U vrelu vodu dodajte nekoliko kapi etarskog ulja nagnite se nad posudu i prekrijte glavu, za vreme inhalacije zatvorite oči, jer u suprotnom može da dođe do iritacije očne sluzokože. Za inhalaciju birajte etarska ulja žalfije, eukaliptusa ili bora.

Da bi etarska ulja bila delotvorna, ona mora da budu 100% prirodna i čista.


Etarska ulja koja ćete obožavati:

  1. Etarsko ulje eukaliptusa je antiseptik i glavni sastojak preparata za ispiranje usta. Koristi se i za respiratorni sistem direktnim udisanjem inhalacijom kod tegoba sa disajnim organima, začepljen nos, upaljeno grlo, astma, bronhitis i sinuzitis. U letnjim danima se koristi kao zaštita od komaraca. 2-3 kapi etarskog ulja eukaliptusa sipajte u bilo koje ulje za masažu i masirajte telo par puta nedlejno, primetićete znatnu razliku na vašoj koži, a i komarci vam sigurno neće dosađivati.
  2. Etarsko ulje mente - Dobija se destilacijom biljaka ubranih u cvetu. Primena: U bogatom izboru primene menta se preporučuje onima koji pate od glavobolje nezavisno od toga da li je vezana za faktore vegetativnog nervnog sistema, loše probave, meteoroloških faktora, napetosti u vratu, groznice, prehlade, upale sinusa i umora. Pročišćava disajne puteve, eliminiše nazeb i prehladu, dovoljna je inhalacija toplom vodom sa 2-3 kapi etarskog ulja mente i videćete koliko se lakše diše posle toga. Leči tegobe sistema za varenje kao što su mučnina, nagon za povraćanje, grčeve, nadimanje.
  1. Etarsko ulje ruzmarina - dobija se destilacijom od listova i vrhova ubranih sredinom leta i sušenih na suncu 8 dana. Glavni sastojci su cineol, pinen, borneol, kamfor. Primena: Odličan je stimulans i omogućava da umorne i slabe osobe povrate energiju. Poboljšava koncentracuju i pamćenje. Stimuliše apetit i varenje, možete sipati par kapi ulja ruzmarina na obrok ili popiti pomešano sa vodom ili čajem. Stimuliše perifernu cirkulaciju, poboljšava lučenje znoja a sa njim i eliminaciju toksina. Ubrzava zarastanje rana tako što ćete na svežu ranu namazati 1 - 2 kapi ulja pomešanog sa malo prirodne kreme.
  2. Etarsko ulje lavande - dobija se destilacijom cveta lavande. Primena: Miris lavande otklanja nervnu iscrpljenost i poboljšava mentalnu aktivnost. Smiruje, pomaže kod migrene, glavobolje, depresije, nervne napetosti i stresa, pomaže kod nesanice. Protivupalno i antibakterijsko dejstvo etarskog ulja lavande korisno je kod infektivnih bolesti disajnih puteva. Koristi se kod raznih poremećaja na koži  (rane, povrede, opekotine, crvenilo kože, infekcije) jer ubrzava zarastanje. Veoma je dobar dezodorans, kako za ličnu upotrebu, tako i za osveženje prostorija.
  3. Etarsko ulje od čajevog drveta - Čajevac ima izdužene listove duž kojih se nalaze žlezde koje sadrže etarsko ulje. Primena: Kao prirodan antiseptik, eterično ulje čajevca se preporučuje kao tradicionalni lek za bolove u stomaku, za reumatizam tako što se u kremu ili ulje za masažu sipa 3-4 kapi etarskog ulja čajevca i masira se bolni deo tela. Pomaže i kod astme i bolova u grlu pomoću inhalacije toplom vodom sa nekoliko kapi ulja cajevog drveta.
  4. Etarsko ulje od iglice bora - Dobija se od iglica i mladih grančica bora, ima intenzivan i osvežavajući miris bora. Primena: Etarsko ulje belog bora je jedno od najstarijih koje se upotrebljava u aromaterapiji. Ima terapeutsko dejstvo kod oboljenje disajnih puteva (prehlada, kijavica, upala dušnika, bronhitis, astma, kašalj) , reumatskih tegoba i raznih upalnih bolesti. Stimuliše rad nadbubrežne žlezde. Koristi se u kozmetici, jer ista svojstva ga čine dragocenim u izradi tečnosti za čišćenje kože.
  1. Etarsko ulje Pačuli - ima jak orijentalni miris koji za razliku od ostalih etarskih ulja slabo isparava. Savršeno se uklapa sa citrusnim uljima pa mešanjem ulja možete uživati u neodoljivom mirisu. Upotrebljava se u kozmetičkoj i parfemskoj industriji. Podstiče regeneraciju kože, pozitivno deluje kod problema akni, seboreje i peruti, proširenih vena i slično.
  2. Etarsko ulje mandarine - osvežavajučeg je mirisa, opušta mišiće i super je kod buđenja inspiracije. Dodato u kremu ili tonik za lice koristi se kod masne kože i lako sprečava pojavu akni. Ulje mandarine je odličan dodatak kupkama, popravlja raspoloženje i ublažava bolove. Nekoliko kapi etarskog ulja mandarine na jastučnici sprečava nesanicu i uznemiren san.
  3. Etarsko ulje limuna -  limun je veoma lekovit i bogat mnogim vitaminima, pa je ulje od limuna odlično za mnoge tegobe u vreme prehlade i gripa. Inhalacijom uz pomoć nekoliko kapi etarskog ulja limuna, prehlada će brzo nestati. Par kapi ulja od limuna utrljajte na kožu kako bi obuzdali rad lojnih žlezda. Masaža etarskim uljem od limuna uklanja celulit i oslobađa toksine.
  4. Etarsko ulje žalfije - veoma je delotvorna kod menstrualnih bolova i upala jajnika, samo par kapi ulja žalfije stavite u kremu za telo i masirajte donji deo stomaka i bol će nestati vrlo brzo. Ulje žalfije pomaže kod glavobolje i vrtoglavice, smiruje i opušta, ublažava simptome depresije i nervoze.
  5. Etarsko ulje grejpfruta - podstiče izbacivanje vode iz organizma. Odličan je za uklanjanje celulita, napravite prirodni piling sa uljem grejpfruta, etarskim uljem badema i žutim šećerom, pa laganim kružnim pokretina masirajte predeo gde je celulit. Ovo možete raditi 1-3 puta nedeljno, ne više. Opuštajuće deluje na mišiće, pa ukoliko napunite kadu i u nju sipate desetak kapi etarskog ulja grejpfruta primetićete znatnu razliku u raspoloženju.
  6. Etarsko ulje cimet - ako dodate nekoliko ulja cimeta u kupku ili masažno ulje olakšaćete simptome infekcije i gripa. Odlično je za otklanjanje nepriajtnih mirisa iz prostorije kao i za udaljavanje paukova, mravi i ostalih insekata. Rastvoreno u vodi koristi se za dezinfekciju površina u kuhinji i kupatilu. Takođe etarsko ulje cimeta pomaže kod iscrpljenosti i povećanju koncetracije. Izuzezno je i kod stimulisanja cirkulacije, pa je ovo jedno od etarskih ulja koja su neophodna u domaćinstvu.
  7. Etarsko ulje karanfilčića - deluje kao snažan antiseptik i protivgljivično. Efikasno je u lečenju kandide, kod bolnih menstruacija rastvoriti u 5ml biljnog ulja i blago masirati donji deo stomaka.
  8. Etarsko ulja bosiljak - omiljeni dodatak jelima u italijanskoj kuhinji. Bogato je vitaminom K, gvožđem i karotenom, i kao što je već poznato etarsko ulje bosiljka koristi se za lečenje migrene. Kombinacijom etarskog ulja kokosa i bosiljka izlečićete infekciju ušiju. Takođe se koristi i kao tretman za kosu, samo nekoliko kapi ulja sipajte u šampon i kosa će se oporaviti i vrlo brzo povratiti prirodni sjaj.
  9. Etarsko ulje timijan - najlekovitiji deo biljke timijan je list, a destilacijom se dobija etarsko ulje koje je veoma bogato vitaminima i mineralima, savršeno je u borbi  protiv kašlja i bakterija. Kada vam je potrebna hrabrost da nešto uradite ulje timijan će vam pomoći i vrlo lako ćete steći samopouzdanje. Preporučuje se kod bolesti respiratornih organa.
  10. Etarsko ulje pomorandže - umiruje i opušta, savršeno je kod uklanjanja strahova i napetosti i zbog toga je odluka da ga imate u svom domu svakako ispravna. Pomaže kod lečenja oštećenog tkiva. Ne sme se nanositi direktno na kožu, već u kombinaciji sa nekim drugim biljnim uljem, a ulje pomorandže se odlično meša sa bilo kojim biljnim uljem, tako da koje god da odaberete nećete pogrešiti.

Često nam se naši kupci javljaju nakon korišćenja etarskih ulja sa rečenicom: OVO STVARNO RADI! Stoga nastojimo da budemo konstantni u kvalitetu i dostupnosti naših organskih preparata.

Savršenstvo stvaramo sami i zbog toga 100% prirodna etarska ulja postoje, da bi olakšali stvaranje savršenog života, zdravlja, kože, kose.

Kuća postaje bogatija uz kolekciju etarskih ulja, jer svakog momenta možete rešiti problem koji se neočekivano pojavi.